Home work, Operation management

0 / 5. 0

Question 1 Activity Normal Time Crash Time Normal Cost Crash Cost Predecessor Max red NT-CT Cost to Crash per period CC-NC A 10 8 50 150 10-8=2 150-50=100 B 4 2 40 200 4-2=2 200-40=160 C 7 6 70 160 B 7-6=1 160-70=90 D 2 1 20 50 A,C 2-1=1 50-20=30 E 3 3 30 30 A,C 3-3=0 30-30=0 F 8 5 80 290 B 8-5=3 290-80=210 G 5 4 50 180 D 5-4=1 180-50=130 H 6 3 60 180 E,F 6-3=3 180-60=120 CC-NC/NT-CT(COST TO Crash Per Period) 150-50/10-8= 100/2=50 200-40/4-2=160/2=80 160-70/7-6=90/1=90 50-20/2-1=30/1=30 30-30/3-3=0 290-80/8-5=210/3=70 180-50/5-4=30/1=30 180-60/6-3=120/3=40 Project cost without crashing is 13 days(add the sum of Max Red) Normal cost is 400 Crash cost is 1040 Production cost is 400 Duration 45 days(sum of normal time) (50 a day) x 15(first 15 days)=750 Day 15 plus cost 50 +40= (90)(30remaining days)= 2700 2700 + 750 =3450 ACDG IS the most cost Project Schedule because it requires theleast amount of days and steps. Step A cost 500 Step C cost 350 Step D cost 100 Step G cost 250 15 x 50 is 750 90x8 is 720 Total cost is 1470 Question 2 ELS is the square root of 2(100,000)(300)/(450)(350)=60,000,000/135,000=222.2222 Square root of 222.222 is14.907 Set up cost is 135,000, daily holding cost is 450 x 1.2 = 540, annual is 540 x 250 = 135,000 Tbo is 450/24 = 18.75 Question 3 Fixture Machine 1 Machine 2 Machine 3 Machine 4 Total w 10x70=700 15x70=1050 10x70=700 5 x 70= 350 2800 x 5x60=300 10x60=600 15x60=900 10x60=600 2400 y 20x50=100 10x50=500 10x50=500 5x50=250 1350 z 15x30=450 5x30=150 5x30=150 10x30=300 1000 W and y is the optimal product mix because they produce the larger amount of products based on time completion.B

Related samples

Name Instructor’s name English 101 Date A Responsive Essay of the Article “Mommy, there's a Nigger at the Door” Ronald Jackson‘s article, “Mommy, there's a...

COMPARE AND CONTRAST THE SECONDARY EDUCATION SYSTEMS OF VIETNAM AND AUSTRALIA by (Name) The Name of the Class (Course) Professor (Tutor) The Name of the School...

The ecological benefits of rammed earth construction in medium density urban development Presented By Institution Date Introduction Technological innovations in recent...

Young and New Technology Student’s Name Institutional Affiliation Impacts of Technology on Children Research based on violence in mass media and their effect on...

Comments

Leave feedback

Your email address will not be published. Required fields are marked *